XTB to jedna z tych spółek, która potrafi zaskakiwać swoich akcjonariuszy zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Spółka miała swoje wzloty i upadki na GPW. Inwestorzy o XTB przypomnieli sobie po covidowym dołku w 2020 roku. W ciągu zaledwie kilku miesięcy kurs akcji urósł o 700% by ciągu następnych 12 miesięcy osunąć się o ponad 50% od szczytu z lipca 2020 do dołka z lipca 2021. Wówczas to spółka wykazała straty związane z krypotowalutami, gdzie inwestorzy okazali się lepsi od brokera. Strata za IIQ2021 wyniosła 24mln złotych netto, ale już 3Q2021 wygenerował zysk na 104 mln zł. A cały 2021 rok spółka zamknęła na +237 mln zł netto. W efekcie to co zaszkodziło wynikom w jednym kwartale pomogło spółce wyjść na prostą w swoim podejściu i kolejne kwartały przynosiły coraz lepsze wyniki. W 2022 roku XTB odnotowało rekordowy zysk netto na poziomie 766 mln złotych.
Wykres 1. Interwał dzienny | wzrost kursu akcji
Ostatnio spółka poinformowała o rekomendacji co do wypłaty dywidendy na poziomie 3,25zł, plus skup akcji własnych – o ile zgodzi się KNF. Jeśli takiej zgody nie uzyska to wówczas kwota dywidendy wzrośnie do 4,86zł. Poziom dywidendy zapowiada się dobrze dla akcjonariuszy długoterminowych. Dodatkowo spółka poinformowała, że wprowadzi możliwość handlu akcjami ułamkowymi co jest popularne na giełdzie amerykańskiej, ale nie ma takiego produktu w na polskiej giełdzie (a przynajmniej ja nie znam). Na początku pomysł został przyjęty z dużym entuzjazmem, ale ostatecznie kurs wszedł w korektę.
Analiza Techniczna Patrząc na wykres widać, że mamy na wykresie formację RGR i choć sam negowałem ten scenariusz to jednak należy zaakceptować, że technika i tutaj zaznaczy swój udział.
Wykres 2. Interwał dzienny | RGR
Na ostatnich sesjach kurs przebił linię szyi i na wykresie liniowym widać zasięg na 30-29,5zł. Jeśli jednak przełączymy się na wykres świecowy to wówczas można trochę rozszerzyć strefę korekty do nawet 28,3zł gdzie kurs akcji ostatnio znajdował się w grudniu 2022 i lutym 2023 roku. Dodając do tego zniesienia Fibonacciego mamy wsparcie na 50% zniesienia Fibonacciego właśnie w okolicy 28-28,5zł.
Dlatego w najbliższym czasie spodziewam się kontynuacji ruchu spadkowego i oczekuję zejścia poniżej 30zł. Pierwsza fala popytowa może pojawić się w okolicy 29,5zł jednak główna może być właśnie przy 28,5zł, warto dodać, że stopa dywidendy będzie wynosić wówczas ok. 11,5% (lub nawet 17%) co może zachęcić wielu inwestorów. W tej chwili każda spółka gdzie stopa dywidendy jest poniżej 5% może nie być postrzegana zbyt pozytywnie w krótkim okresie, chyba, że ma naprawdę dobre perspektywy na przyszłość. Tak więc w krótkim terminie rozgrywany może być scenariusz z testem poziomu 29,5 i dalej 28,5zł gdzie szukałbym dopiero odbicia na północ. Warto więc obserwować spółkę i ustawić sobie kilka alertów.
As informações e publicações não devem ser e não constituem conselhos ou recomendações financeiras, de investimento, de negociação ou de qualquer outro tipo, fornecidas ou endossadas pela TradingView. Leia mais em Termos de uso.