Dla indeksu WIG Chemia, zeszły rok nie można zaliczyć do udanych. Choć strata 8% może nie jest duża, ale warto pamiętać, że w tym samym czasie W20 urósł ponad 30%. Największy udział w indeksie mają Azoty.
Szybkie spojrzenie.
Wykres 1 - W Od 2020 roku indeks jest w kanale wzrostowym. 2023 rok to korekta rozłożona w czasie i przybierająca postać trójkąta. Mamy aż 4 punkty styczne po szczytach i 3 punkty styczne po dołkach. Obecnie indeks znajduje się pomiędzy średnimi. Od dołu jest Ma200, od góry ma50, która pokrywa się z linią trendu spadkowego. RSI jest w pozycji neutralnej, MACD choć wygenerował sygnał K, to nie przebił linii 0 co wzmocniłoby sygnał.
Wykres 2 - D Niższy interwał nie zmienia za bardzo obrazu. Jedynie wskaźniki RSI i MACD pokazują sygnały sprzedaży.
Reasumując, Zwężający się trójkąt powinien doprowadzić do wybicia w jedną ze stron. Dlatego warto monitorować sytuację indeksu w 2024 roku. W przypadku wybicia z trójkąta górą otwarta zostanie droga do zaatakowania 2 letnich szczytów z 2022 i 2023 roku. Daje to potencjał wzrostu na około 20%. W przypadku wybicia dołem z trójkąta niedźwiedzie otworzą sobie drogę do poziomu 8140. Poziom ten istotny z racji historycznych dołków i szczytów jakie można znaleźć na wykresie na przestrzeni 14 lat.
As informações e publicações não devem ser e não constituem conselhos ou recomendações financeiras, de investimento, de negociação ou de qualquer outro tipo, fornecidas ou endossadas pela TradingView. Leia mais em Termos de uso.