PKP Cargo to jedna z tych spółek, w której zarządzanie zeszło dosłownie i w przenośni na dalszy tor. Spółka miała lepsze i gorsze okresy, jednak jak na tak dużego gracza nie potrafiła wyjść na prostą i stanąć do walki o lepsze wyniki. Do tego konkurencja była i jest bardziej elastyczna oraz wydajna. Nie pomagają też Związki Zawodowe, które nie patrzyły i nadal nie patrzą na przyszłość spółki tylko na realizacje własnych celów.
Spółka w 2022 roku przyniosła zysk na akcję na poziomie 3,3zł netto. Wydawało się więc, że najgorsze już za inwestorami, jednak drugi i trzeci kwartał przyniósł pogorszenie rosnących wyników.
W efekcie skumulowany wynik za 2023 rok wynosi 2,27zł na akcję. W 2022 roku spółka sporo zyskała dzięki przewożeniu węgla, którego zaczęło brakować na rynku oraz ukraińskich płodów rolnych. Jednak warto pamiętać, że jak sama spółka informowała, przewożenie węgla na zlecenie rządu mogło wiązać się z utratą klientów, których mogła przejmować konkurencja. W efekcie wyniki w II i III kwartale były gorsze. Konkurencja dość mocno przejmowała rynek transportu kolejowego, a do tego spadł transport węgla i zboża z Ukrainy, które szło przez Rumunię lub ciężarówkami.
Aktualnie rynek czeka na wyniki za 4Q23. To co jednak jest najważniejsze to rosnące koszty wynagrodzeń w 2024 roku. Spółka wdrożyła podwyżki związane choćby z wynagrodzeniami minimalnymi. Jeśli nie zwiększy jednak przychodów i nie ograniczy innych kosztów to wyniki w 2024 roku będą ponownie na minusie. Jedyna szansa dla spółki jaka się aktualnie rodzi to fundusze KPO, które mogą wesprzeć rynek kolejowy, nie sądzę jednak by pod to grał rynek.
Mimo wielu minusów możliwe, że spółka warta jest jednak uwagi inwestorów. I choć trudno będzie wrócić na historyczne maksima na poziomach 90-95zł to być może poziom 20zł wcale nie jest tak niemożliwy do osiągnięcia. Najważniejsze będą wyniki / szacunki za 4Q23 i warto na nie poczekać. Kurs akcji od ATH na 95zł w 2014 roku spadł o 91% do poziomu 8,5zł za akcję w 2020 roku.
Wykres 1. Interwał miesięczny
Natomiast od historycznych minimów kurs dzisiaj jest w okolicach +66% notując jednocześnie maksimum w 2021 roku na poziomie 23zł.
Wykres 2. Interwał tygodniowy
Dzisiaj kurs porusza się w okolicy 14zł. Jest to poziom dość istotny jako wsparcie. Natomiast główna strefa to przedział: 13,5-14,7zł
Wykres 3. Interwał dzienny
Wyjście ponad 14,7zł z reguły kierowało kurs do przedziału 18-20zł gdzie można by ustawić alerty. Z drugiej strony zejście poniżej 13,5zł to już była silna strefa podaży z celem na 10-11zł. Dlatego czekając na wyniki warto zanotować te dwa poziomy i pilnować ich na alertach. Jeśli do wykresu dodamy zniesienia Fibonacciego to otrzymujemy przedział 13,8-15zł gdzie kurs może się poruszać co jest zbieżne z powyższymi poziomami.
Wykres 4. Interwał dzienny
Być może więc warto dodać spółkę do obserwowanych mając na uwadze, że kurs jest pod presją podaży od wychodzących ze spółki funduszy. Jeśli jednak ten nawis podażowy zniknie to być może ponownie zobaczymy poziom 18-20zł w 2024 roku. Oczywiście jak zawsze warunkiem jest pierwszy sygnał związany z wynikami za 4Q23. Wsparcie: 13,8/12,15/10zł Opór: 15/16,2/17,6zł
As informações e publicações não devem ser e não constituem conselhos ou recomendações financeiras, de investimento, de negociação ou de qualquer outro tipo, fornecidas ou endossadas pela TradingView. Leia mais em Termos de uso.