Śmieciówki MBR vs WM vs WCN

WCN omawialiśmy niedawno. Ostatnio rozglądam się między branżami przetwarzającymi śmieci. Dzisiaj chciałbym porównać 3 różne spółki, trzeba wziąć pod uwagę, że to zupełnie różne kalibry pod względem kapitalizacji oraz rejonów działania.
1. Mobruk - polski, rodzimy, w ostatnim czasie widać niezły wyskok w górę, zainteresowanie (wolumen) ale też można śmiało powiedzieć, że w Polce nie ma on konkurencji a szerokie perspektywy do rozwoju.
2. Waste connectionsINC - omawialiśmy już są spółkę wcześniej. Spółka kanadyjska ale działa na całym świecie.
3. Waste management INC - jeden z największych gigantów z przemysłu odpadów w USA, w portfolio Billa Gates zaraz obok Berkshire Hathaway, WM to największa pozycja.

DYWIDENDA
MBR 2/5 - WCN 2/5 - WM 3/5

MBR
Spółka dość młoda, nie tak dawno uwolniła więcej akcji aby zwiększyć ruch na tym walorze. Dywidendę wypłaciła 2 razy i śmiało można powiedzieć, że to była naprawdę hojna dywidenda. Z pewnością chcieli przykuć uwagę potencjalnych akcjonariuszy. Nie sądzę żeby utrzymywanie jej na takim poziomie miało sens. Głownie z racji, że stanowi ona duży procent zysków. Szczerze wolałbym zmniejszyć ją o 30-50% a liczyć na to, że spółka dobrze ulokuje kapitał w rozwój. Budując z nią portfel teraz można liczyć na ciekawą dywidendę w przyszłości.

WCN
Z pewnością nie będzie to spółka, którą rozpatruję pod kątem dywidendy choć taką wypłaca od 2011r. Dywidenda ta oscyluje między 0,7-0,8%. Jest mała a do tego pochłania obecnie ponad 97% zysków (trzeba zwrócić uwagę, że w 2020 spółka pomimo wzrostu przychodów zanotowała o wiele niższe zyski więc ostatecznie wskaźnik ten nie jest przerażający tak bardzo jak to wygląda).
Zakładając jednak, że dywidenda będzie stale zwiększana możliwe, że może mieć to znaczenie większe w przyszłości, jednak na tą chwilę jest to dla mnie słaba zachęta i chyba nawet wolałbym aby zysk przeznaczany był na rozwój i walkę z konkurencją w innowacjach z racji, że z pewnością jeśli chodzi o kwestie obszaru na jakim działa ma konkurencję znacznie większą niż np Mobruk.

WM
Dywidenda wacha się pomiędzy 1,8%-2,3% przez ostatnie lata. Gdyby spółkę kupić dziś, dywidenda wynosiła by ok 1,93% co nie stanowi rewelacji ale nie jest też całkiem niskie w zestawieniu np. z WCN. Wolno rosnąca z tempem 8,64%, spółka przekazuje na dywidendę ok 60% zysków. Jest OK. Dywidendę rosnącą płaci teoretycznie od 1999. Jednak wynosiła ona wtedy 0,01$ na akcję! Dlatego poważną politykę dywidendową tak naprawdę spółka zaczęła dopiero w 2004r. i to brałbym pod uwagę. Tak czy inaczej to już sporo czasu.

ICHIMOKU - BADANIE TRENDU
MBR 4/5 (6) - WCN 4/5 (6) - WM 4/5(7)

MBR
snapshot
Mobruk zdecydowanie prowadzi piękny zdrowy trend wzrostowy. Nie chowa się już dłuższy czas pod chmurę. Myślę, że należy mu się większa korekta i wtedy można dokupić trochę akcji, jednak czy całkowicie zrezygnować teraz z trendu? Można by wchodzić transzami. Co ciekawe, jak już wspominałem - to w ostatnim czasie wysoki wolumen na tym instrumencie.

WCN
snapshot
Tutaj również widać trend w górę. Dodatkowo można wykreślić wieloletnią prostą, której stale trzyma się cena, a aktualnie właśnie przebywa pod tą linią.

WM
snapshot
WM, również w trendzie wzrostowym choć chmura zaczyna robić się płaska. Konsolidacja czy okres korekty? Na dłuższą inwestycję to z pewnością dobra okazja, aczkolwiek nie wiemy ile taka sytuacja może trwać.

Tutaj chyba śmiało wszystkim można dać 4/5 punktów.

PE/PB/PS
MBR 0/3 (6) - WCN 1/3 (7) - WM 0/3 (7)

MBR
snapshot
Wszystkie 3 wskaźniki aktualnie dość wysoko, jest duże zainteresowanie spółką, historycznie osiąga wysokie wartości.

WCN
snapshot
Ceny/zysk nie uwzględniamy. Jak wspominaliśmy wcześniej spóła wykazała zysk naprawdę niski w 2020r. jest to anomalią, która zaburza wiele wskaźników, dlatego należałoby wyliczać ten wskaźnik do potencjalnych wartości w oparciu o historyczne. My go odrzucamy. Porównujemy cene do wartości księgowej i do przychodów.
Cena do wartości księgowej jest dość wysoka. cena do przychodów ma po korekcie trochę przestrzeni. Oceniłbym ją na średnią.
Bardzo naciągnięty 1pkt

WM
Wszystkie 3 wskaźniki dość wysoko. Cena do wartości księgowej wykonała pewną korektę.

RSI
MBR 0 (6) - WCN 1 (8) - WM 1 (8)

MBR w okolicach 70;
WCN 48;
WM 50;
To zdecydowanie przewaga dla dwóch ostatnich, jednak możliwa jest jeszcze głębsza korekta. W ostatnim czasie mamy przepychankę byków i niedźwiedzi więc możliwe, że warto jeszcze chwilę poczekać z wejściem. W MBR warto zauważyć, że kurs rzadko schodzi poniżej 50. Tutaj bym zawęził nieco poziom wejścia w RSI.

Zadłużenie i cashflowy
MBR 3/3 (9) - WCN 2/3 (10) - WM 1/3 (9)

MBR
Mobruk posiada wysoki poziom wskaźniku altmana. Rewelacyjnie wysoki. To dobrze świadczy o jego stabilności. Altman score wskazuje nam na ile możliwy jest upadek firmy w najbliższych 2 latach.
Posiada też wysoki interest coverage - to informuje nas znów ile spółka jest w stanie przetrwać na rynku gdyby nie miała kompletnie żadnych dochodów. Takie sytuacje się zdarzają. Covid świetnie to pokazał. Mobruk przetrwa 63 lata! A wskaźnik ten nadal rośnie.
Dodatkowo ma bardzo niski poziom zadłużenia.

WCN
WCN jest dość przeciętny w tej kwestii IC na poziomie 6lat, zadłużenie ok 70% kapitału wlasnego.

WM
Spółka z 3 branych pod uwagę wypada zdecydowanie najgorzej. Nie ma jednak tragedii. Pomimo wysokiego zadłużenia posiada wystarczające przepływy. IC maleje ale nadal jest na poziomie około 6lat. Wskaźnik altmana w granicach 2,5 co daje średnią wskaźnika.

Przychody i rentowność
MBR 3/3 (12) - WCN 2/3 (12) - WM 2/3 (11)

MBR
snapshot
Wykres mówi sam za siebie. Potężna dynamika wzrostu przychodów i zysków.
ROE/ROA/ROI na równie wysokich poziomach. Oby mobruk zachował ten pęd. Ale nawet jeśli wyhamuje to już zbudował stabilną pozycję.

WCN
Tutaj ROE/ROA/ROI zdecydoanie niższe. Przychody mają ładny trend wzrostowy, choć ostatnio przychamowały. Zysk na stałym poziomie.

WM
Wzrost przychodów najwolniejszy ale stabilny i wciąż w górę. ROE zdecydowanie lepsze niż u WCN.

Można by wziąć pod uwagę o wiele więcej wskaźników jak choćby prognozy analityków, zrewidować strategię na najbliższe lata itd. Wynik pokazuje, że wręcz należałoby to zrobić. Spółki bowiem wpisują się w bardzo podobny wynik. Każda ma swoje mocniejsze strony, które minimalnie górują nad konkurencją. Warto posiadać wszystkie 3 w portfelu, wszystkie dają dużo szans na naprawdę dobre wyniki i tym samym wzrost ceny. Pamiętajcie jednak o dywersyfikacji portfela pod kątem branż!

MBR (12)
WCN (12)
WM (11)


Powyższy pomysł jest tylko moją opinią i nie powinieneś traktować go jako porady inwestycyjnej! Pamiętaj, że sam odpowiadasz za własne finanse i ryzyko jakie podejmujesz!
EarningsFundamental AnalysisGrowthlong-termrecycling

Publicações relacionadas

Aviso legal