W poprzedniej analizie pisałem o scenariuszu technicznym tworzącym podwójne dno (analiza podlinkowana poniżej). Obecnie Bogdanka zrealizowała cały ten scenariusz opisywany już dawno temu i warto byłoby się zastanowić czy zakres wzrstów został już zrealizowany, czy to tylko stacja pośrednia jadącego pociągu z węglem. Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w dzisiejszej, weekendowej analizie technicznej.
Zacznijmy od tego co na wykresie nie wygląda dobrze. Przede wszystkim podczas ostatnich sesji popyt był szybko gaszony. Okolice powyżej 40 złotych podczas ostatnich 2 sesji były podażowe. Po utworzeniu formacji gwiazdy porannej między 20 a 22.09 powinniśmy mieć bardziej zdecydowane odbicie. Tymczasem sytuacja zewnętrzna, czyli bardzo duża zmienność i niepewność na rynkach finansowych spowodowały, że inwestorzy skupili się w drugiej połowie tygodnia na krótkich rozegraniach intraday, niż na trzymaniu pozycji. 23.09 kurs otworzył się wysoko z luką wzrostową, następnie doszło do jej szybkiego domknięcia, w ten sposób ukształtowała się niezdecydowana świeca na d1. https://www.tradingview.com/x/47i6K9De/
W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia makroekonomicznego powinniśmy spodziewać się dalszego rajdu na Bogdance. Fundamentalnie mamy tutaj bardzo wysokie ceny węgla, zaś korelacyjnie na WIG20 odbywa się rajd na JSW, który też wciąż nie jest rozegrany ostatecznie!
Układ średnich w trendzie wzrostowym. Średnie długookresowe są daleko oddalone od kursu, z powodu bardzo mocnej pionizacji trendu wzrostowego.
Profil wolumenu ulokowany jest nisko, bo główne wsparcie jest w okolicach 24,25 dla dłuższego zakresu widzimy jednak dużą koncentrację na obecnych poziomach 33-41pln. Wynika to przede wszystkim z konsolidacji z roku 2019. Wygląda na to, że część inwestorów w owym czasie widziało tam akumulację w dołku. Niestety z racji na zmienność roku 2020 zakładam, że te pozycje zostały przetrzymane do teraz. Pozytywne akcenty wolumenowe widzimy także na taśmie wolumenu (dwa bardzo wysokie zielone słupki ze wspomnianego okresu)
Oscylatory znajdują się w strefie tzw. kup. Wzrost ceny odbywa się bez dywergencji na RSI.
Najbliższym oporem po wybiciu ostatniej górki oporem jest strefa 44,65-46,55. Następnie po wyjściu z tych poziomów można oczekiwać marszu na okolice 56-61,80zł. Najbliższym lokalnym wsparciem jest strefa 0,618 ostatniej fali wzrostowej czyli okolice 34-34,70pln poniżej należy się spodziewać lokalnego oporu w okolicach 28-31zł. (zielone strefy)
Wygląda na to, że przy zachowaniu pozytywnego scenariusza makroekonomicznego możemy się spodziewać dalszego rozegrania pozytywnego w krótkim terminie. Scenariuszem negatywnym byłoby przebicie w dół wsparcia na poziomie 34zł. Wysokie wolumeny sprzyjają spekulantom, oraz grającym intraday, dlatego spodziewam się rozegrania w górę i dlatego swój pomysł dalej zapisuję jako LONG.
-------------- Analiza techniczna nie stanowi Rekomendacji inwestycyjnej. Starałem się ją przygotować najlepiej jak umiem na dany moment, ale może zawierać błędy. Stanowi wyłącznie subiektywny, szkoleniowy pogląd autora tekstu oparty na powszechnie występującej literaturze. Autor nie ponosi odpowiedzialności za dokonywanie inwestycji na podstawie tej prezentacji.
Trade fechado: objetivo atingido
Na tą chwilę target osiągnięty. Przy tym sentymencie możliwe dalsze wzrosty ale pomysł będzie wymagał aktualizacji.
Zapraszam na Twitter: @JanoGra
Analityk Techniczny Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych: sii.org.pl Przyjaciele: RelacjeRynku.pl l Agencja Relacji Inwestorskich (@RelacjeRynku/TT i FB) / Aplikacja Stockup /
As informações e publicações não devem ser e não constituem conselhos ou recomendações financeiras, de investimento, de negociação ou de qualquer outro tipo, fornecidas ou endossadas pela TradingView. Leia mais em Termos de uso.